Nagykanizsai Szakképzési Centrum
Thúry György Technikum
Intézkedési terv
járványügyi készültségre
- augusztus 31.
1. A szakképző intézmény feladatainak ellátásához szükséges egészségügyi szempontból biztonságos környezet kialakítása
- Az egészség megőrzését célzó intézkedések, jogszabályok, kiadott útmutatások, irányelvek betartása mindenki számára kötelező.
- A szakképző intézmény épületeit, rendezvényeit, tanóráit kizárólag egészséges, koronavírus megbetegedés tüneteit nem mutató személy látogathatja. A megbetegedés jellemző tüneteit az 1. számú melléklet
- A személyi higiéné betartása az intézmény minden tanulója és dolgozója részéről szükséges. Ez magában foglalja a gyakori szappanos kézmosást vagy alkoholos kézfertőtlenítést, a köhögési/tüsszentési etikett betartását, illetve az arc felesleges érintésének kerülését, valamint a szájat és az orrot eltakaró eszköz (továbbiakban: maszk) használatára vonatkozó szabályok betartását.
- A megfelelő fizikai távolságtartás betartása az intézmény területén belül rendkívül fontos a vírus tovább terjedésének megakadályozásában. A sorban állás szabályait figyelembe véve a várakozók között, ha megoldható, az iskola teljes területén a 1,5 méteres távolságot kell tartani, amelyre jól látható jelzéssel hívjuk fel a figyelmet.
- Hivatali ügyintézés céljából érkezőknek a szakképző intézményben a maszk viselése kötelező. Az irodákban lehetőleg csak egy látogató tartózkodjon, várakozni a folyosón lehetséges a 1,5 méter távolság betartásával.
- Fokozottan ügyelünk helyiségeink tisztaságára, megfelelő kézfertőtlenítő szereket, felületfertőtlenítő szereket és takarítószereket használunk. A megfelelő kéz- és felületfertőtlenítő szerek folyamatos rendelkezésre állásáról, beszerzéséről, nyilvántartásáról az intézmény gondoskodik.
A kézfertőtlenítő szerek kihelyezését a 2. számú melléklet tartalmazza.
- A gyakran érintett felületeket rendszeresen – legalább kétóránként – fertőtlenítjük (ajtókilincs, kapcsolók, fogantyúk, korlátok stb.). Ennek dokumentálását, ellenőrzését folyamatosan végezzük.
- Zárt térben az esetleges kórokozók koncentrációjának csökkentése érdekében kiemelt figyelmet kell fordítani a folyamatos vagy rendszeres, fokozott intenzitású természetes szellőztetésre.
- Amennyiben bármilyen különleges, fertőzésre vagy betegségre utaló jelet azonosítanak a szakképző intézményben, akkor erről a vezetőséget azonnal tájékoztatni kell, akik a járványügyi szabályoknak megfelelően hoznak döntést, valamint tájékoztatják a Szakképzési Centrum vezetőit.
2. A tanórák látogatása
- A tanórákon a maszk viselése kötelező amennyiben nem megvalósítható a 1,5 méteres távolságtartás. Ha a 1,5 méteres személyes távolság tartható, a maszk viselése ajánlott.
- A tanulókkal, szülőkkel, képzésben részt vevőkkel való folyamatos kapcsolattartás során az elektronikus levelezést, illetve a tanulmányi rendszeren keresztüli kommunikációs lehetőségeket alkalmazzuk, erről az érintetteket értesítjük.
- Valamennyi oktatási és közösségi tér esetében rendszeresen fertőtlenítést végzünk, melyet folyamatosan dokumentálunk.
3. Szakmai gyakorlatok, gyakorlati képzések megvalósítása
- A gyakorlatok ideje alatt a gyakorlaton részt vevő tanulókra, oktatókra az általános higiénés rendszabályok vonatkoznak. A gyakorlat megkezdése előtt kötelező a szappanos kézmosás vagy alkoholos kézfertőtlenítés, melynek feltételeit a gyakorlat helyszínén biztosítjuk. A gyakorlat során amennyiben a 1,5 méteres védőtávolság nem tartható, a maszk használata kötelező. Tankonyhán, cukrászműhelyben a maszk használata kötelező.
- A gyakorlati képzés ideje alatt az oktató kiemelt feladata, hogy a helyes egyéni védőeszköz-használatot folyamatosan ellenőrizze.
- A gyakorlat során használt eszközöket tisztítani kell. Lehetőség szerint, az eszközöket a tanulók nem adják át egymásnak, ha ez mégis szükséges, – amennyiben azt nem károsítja – az oktató, vagy az általa megbízott személy az adott eszközt virucid hatású felületfertőtlenítő-szerrel tisztítsa
- Külső gyakorlóhelyeken a munkahely járványügyi szabályai az irányadóak, melyeket a tanulóknak be kell
- Valamennyi oktatási gyakorlati tér esetében az előírt takarítási útmutató szerint járunk el, ezt pontosan dokumentáljuk.
4. A számonkérés
- Írásbeli számonkérés esetében a tanórákra vonatkozó szabályok betartása szükséges. Írásbeli számonkérés esetén javasolt a személyes segédeszközök használata. Az írásbeli dolgozatok 24 órás várakozás után biztonságosan javíthatók a higiénés szabályok betartásával.
- Szóbeli és írásbeli számonkérés alkalmával, amennyiben a 1,5 méteres védőtávolság nem tartható, a maszk viselése kötelező, ha a 1,5 méteres személyes távolság tartható, a maszk viselése ajánlott. Rendszeres fertőtlenítés elvégzése szükséges a munkafelületeken és a segédeszközökön.
- A beadandó dokumentumok, dolgozatok kiértékelésébe való betekintési lehetőséget továbbra is biztosítjuk, melynek során fokozottan ügyelünk a biztonsági szabályok betartására.
5. Tanévnyitó, illetve egyéb rendezvények megtartása
- A tanévnyitót az iskolarádión keresztül valósítjuk meg.
- A zárt térben történő programoknál a maszk használata kötelező, amennyiben a 1,5 méteres személyes távolság nem tartható; ha a 1,5 méteres védőtávolság tartható, a maszk viselése ajánlott. A résztvevők számánál betartjuk a kormány által meghatározott rendezvényekre vonatkozó létszámkorlátot.
- A közvetlen személyes kontaktust igénylő programokat elhalasztjuk, ha a járványügyi helyzet engedi, a későbbiekben pótoljuk.
6. Tornaterem használata, testnevelés órák megtartása
- Sportfoglalkozásokon, szabadidős tevékenységeken kizárólag egészséges, tüneteket nem mutató, magát egészségesnek érző tanuló, illetve edző vehet részt.
- A tanórákon a szoros fizikai kontaktus elkerülése javasolt. A tevékenységek során – lehetőség szerint – a testi kontaktus nélkül megvalósítható feladatokra javasolt hangsúlyt
- Az időjárás függvényében lehetőség szerint a szabadban tartjuk a testnevelés órákat.
- A közös terek, öltözők, zuhanyzók higiéniai állapotának fenntartása során az előírt takarítási útmutató szerint járunk el, ezt pontosan dokumentáljuk
7. Digitális munkarendre történő elsősorban részleges vagy teljes átállás intézményi szintű szabályai
- Digitális oktatás előkészítése
felelős: Gyimes Magdolna igazgatóhelyettes
- a tanulókkal, szülőkkel, pedagógusokkal és a pedagógiai munkát segítőkkel történő kapcsolattartás kereteinek és digitális támogatásának meghatározása – intézményi levelező rendszer, e Kréta
- tanulási lehetőségek rendszerének és formáinak áttekintése, meghatározása
- a tanulók elektronikus eszközeinek, internet szolgáltatásainak felmérése
- oktatók elektronikus eszközeinek, internet szolgáltatásainak felmérése
- a kölcsönözhető eszközök állapotának felmérése, esetleges javítások elvégzése, hogy minél több eszköz álljon rendelkezésre, ha szükséges
- tanulók elektronikus elérhetőségeinek összegyűjtése, adatbázis készítése
- egységes platformok – eKréta, G Suite (Google tanterem, Meet stb)
- belső továbbképzések megszervezése – a digitális oktatás tapasztalatainak megbeszélése, a felmerülő problémákra megoldások keresése
határidő: adatbázisok elkészítése – 2020. szeptember 15.; továbbképzések, ismeretek bővítése – folyamatos
- Oktatás szervezése
felelős: Richterné László Erzsébet igazgató
Amennyiben szükségessé válik a kontaktoktatás korlátozása a következő intézkedéseket tesszük:
- részleges digitális munkarend kialakítása – A/B héttel az iskolalétszám felére csökkentését: 1 hét iskolai oktatást felváltja 1 hét digitális feladatvégzés
- az osztályok elhelyezését az iskolaépületben úgy alakítjuk ki, hogy a csoportbontásokat szomszédos teremben tudjuk megoldani, így a nem egy osztályban tanuló diákok érintkezését csökkentjük
- a gyakorlati oktatás szervezése során biztosítjuk a fertőtlenítési, szellőztetési időt
- szülőértekezletet, fogadóórát nem tartunk
határidő: azonnal, ha a járványhelyzet megkívánja
8. Egészségügyi intézkedések
felelős: vezetőség
tünettel rendelkező személy azonosítás esetén teendő intézkedések szabályai:
- D109 – es teremben különítjük el a tünettel rendelkező személyt
- értesítjük a hozzátartozót, hogy a tünettel rendelkező személy mielőbb a megfelelő orvosi ellátásban részesülhessen
- azonosított kontaktok megkeresése, elkülönítése, hozzátartozók értesítése
- azonnal jelentjük a főigazgató, illetve az illetékes népegészségügyi szervek felé, akik meghatározzák az intézményben szükséges intézkedéseket (iskolalátogatási korlátozás, elkülönítés, fertőtlenítés)
Záradék:
A jelen szabályzat kiegészítése és rendszeres aktualizálása a járványhelyzet alakulásához igazodva folyamatosan történik. Ennek során a vonatkozó szabályok és ágazati ajánlások megtartása mellett az intézmény vezetője, valamint Szakképzési Centrum főigazgatója és a kancellár az intézményi sajátosságok figyelembevételével speciális utasításokat hozhat.
1. számú melléklet
TILOS az intézmény területére belépnie és ott tartózkodnia annak a tanulónak/dolgozónak, akinek új típusú koronavírus fertőzésre jellemző tünetei vannak, vagy a megelőző három napban tapasztalt magán ilyen tüneteket:
- köhögés;
- nehézlégzés, légszomj;
- láz;
- hidegrázás;
- izomfájdalom;
- torokfájás;
- újonnan kialakult ízérzés- vagy szaglászavar.
A lista nem sorol fel minden lehetséges tünetet, egyéb, kevésbé gyakori tünetekről is beszámoltak a vírusfertőzéssel kapcsolatban, ideértve olyan tüneteket, mint például:
- émelygés,
- hányás és/vagy
- hasmenés.
Amennyiben valaki ilyen tüneteket észlel magán, haladéktalanul hívja fel háziorvosát, és kövesse az utasításait!
A hiányzás igazolására a Házirend 9. pontjában rögzített szabályok az irányadók.
2. számú melléklet
Fertőtlenítő pontok
- porta
- titkárság
- laboráns iroda
- gazdasági iroda előtt
Takarítás útmutató
- Az intézményben biztosítjuk a takarító személyzetet 7:30 – 12:30 közötti időszakban.
- A mindennapos takarítási folyamatnak része a fertőtlenítés 12:30 – 20:00 közötti időszakban.
- A tanítási idő alatt 2 óránként fertőtlenítést végzünk az alábbiak szerint:
- kilincsek, kapcsolók, korlátok lemosása
- mellékhelyiségek fertőtlenítése
- a kézfertőtlenítők feltöltése